Zegarki skeleton

Już sama nazwa wskazuje na charakter takiego rodzaju czasomierza. Zegarek szkieletowy, bo tak brzmi jego polska nazwa, to w ostatnim czasie prawdziwy hit na rynku. Przyczyną tego jest konstrukcja tego urządzenia, umożliwiająca podziwianie jego wnętrza i kunsztu inżynierów tworzących mechanizm odmierzający czas. Jakie modele skeletonów będą popularne w tym sezonie?

Po raz pierwszy zegarek szkieletowy stworzono w 1820 roku w Anglii. Wówczas takie modele wykonywane były wyłącznie na zamówienie, a pozwolić sobie na nie mogli wyłącznie najzamożniejsi. Dziś ten rodzaj zegarka znajduje się w ofercie każdej szanującej się marki czasomierzy, bowiem ich popularność rośnie z każdym rokiem. Mechanizm zegarka od zawsze wzbudzał fascynację, jest to bowiem najbardziej precyzyjne i jednocześnie najbardziej skomplikowane urządzenie na świecie, przede wszystkim ze względu na mikroskopijne rozmiary części go tworzących. Do dziś tajemnicą pozostają technologie ich tworzenia, dzięki czemu rynek zegarków jest bardzo hermetyczny, a jednocześnie kosztowny. Tym bardziej więc powodzeniem cieszą się modele umożliwiające bezpośrednią obserwację ich pracy.

Szkieletory, jak powszechnie nazywa się te zegarki, swoją unikatowość zawdzięczają przede wszystkim płycie głównej, która wykonana jest z ażuru. Z tego samego materiału wykonane są mostki i półmostki mechanizmu. Tarcza szkieletora zazwyczaj wykonana jest ze szkła lub zupełnie wyeliminowana. Jej wielkość ograniczona jest wyłącznie do podziałki minutowej na obrzeżach. Różnica względem „tradycyjnego” zegarka wynika również z innej konstrukcji kół zębatych, doskonale prezentujących się pod przezroczystą tarczą. Jeszcze do niedawna taki rodzaj zegarków uznawano za niezwykle eleganckie i zaliczano je do kategorii garniturowych, koneserskich egzemplarzy. Równie imponujące, co konstrukcja, są ceny, jakie osiągają te zegarki. Kwota, jaką należy wyłożyć na wysokiej jakości skeleton waha się między kilkoma tysiącami a kilkoma milionami dolarów.

Jeśli chodzi o najciekawsze modele, proponowane obecnie przez koncerny, to z pewnością zaliczają się do nich skeletony w klasycznym stylu. Jednym z nich jest zegarek Chemin des Tourelles Squelette marki Tissot, który przyciąga kopertą ze stali nierdzewnej i metalicznym wnętrzem, skonfrontowanym z czarnym, skórzanym paskiem. Ten sam model możemy zamówić w kilku kolorach oraz z bransoletą zamiast skórzanego paska.

Zegarek Tissot, T099.405.36.418.00, Chemin des Tourelles Squelette
Zegarek Tissot, T099.405.36.418.00, Chemin des Tourelles Squelette

Z kolei inny model tej marki T-Complication Squelette, proponuje nieco inne ułożenie mechanizmu i bardziej precyzyjną podziałkę na tarczy.

Zegarek Tissot, T070.405.16.411.00, T-Complication Squelette
Zegarek Tissot, T070.405.16.411.00, T-Complication Squelette

Ciekawym rozwiązaniem są również kieszonkowe modele skeletonów. Tu również najbogatsza ofertę proponuje Tissot. Pocket Mechanical Skeleton dostępny jest w wykończeniu z białego, żółtego lub różowego złota.

Zegarek Tissot, T853.405.29.412.00, Pocket Mechanical Skeleton
Zegarek Tissot, T853.405.29.412.00, Pocket Mechanical Skeleton

Z kolei Bridgeport Pocket Mechanical Skeleton, z otwieranym deklem można kupić z koronką z białego lub różowego złota. Wszystkie modele dostępne na wygodnych łańcuszkach.

 

Źródło: Zegarki MaxTime