Zegarek szwajcarski a może japoński?

Kupując zegarek, warto zwrócić uwagę na producenta oraz kraj, z jakiego pochodzi. Chociaż istnieje wiele mało znanych firm, które oferują wyroby dobrej jakości, jeżeli zależy nam na naprawdę dobrym zegarku, warto zainwestować i zdecydować się na zakup produktu sprawdzonej marki.

Na rynku funkcjonuje kilka firm kojarzonych głównie z bardzo wysoką jakością oraz solidnością produkowanych przez nie czasomierzy. Firmy te oferują swoim klientom gwarancję, że zakupiony zegarek będzie bezawaryjnie funkcjonował przez bardzo długi czas, a dodatkowo zapewniają bezpłatny serwis i naprawdę zakupionego sprzętu w czasie całego okresu objętego gwarancją.

Bez najmniejszych wątpliwości do najbardziej znanych i renomowanych producentów wysokiej klasy zegarków należą firmy ze Szwajcarii. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Szwajcaria jest krajem, który wielu kojarzy się z bardzo tradycyjnym, a równocześnie solidnym rzemiosłem, z którym ściśle łączą się najnowsze technologie oraz niezawodność techniczna produkowanych zegarków. Czasomierze produkowane w Szwajcarii należą do najdroższych z dostępnych na rynku, a jednocześnie najbardziej popularnych. Dlaczego tak się dzieje? Markowe szwajcarskie czasomierze składają się nawet z 300 części, a ich produkcja wymaga olbrzymiego nakładu czasu oraz stojącej na naprawdę wysokim poziomie zaangażowania pracy. Aby wszystkie elementy zostały wykonane z niezwykłą starannością, następnie poskładane i odpowiednio dopasowane potrzeba średnio około 150 godzin! Najbardziej znane, produkowane tylko w kilku egzemplarzach zegarki ze Szwajcarii, wymagają niejednokrotnie 2000 godzin ręcznej pracy wykonywanej przez mistrzów zegarnictwa.

Nakład pracy specjalistów, precyzja oraz niezawodność Szwajcarskich zegarków powoduje, że są one tak drogie. Kupując zegarek, warto sprawdzić czy znajduje się na nim napis „Swiss made”. Jeśli tak, oznacz to, że mechanizm czasomierza został wykonany, zamontowany oraz należycie skontrolowany w Szwajcarii, czy po prostu w całości produkcja odbyła się w tym kraju. Tego typu produkty są dostępne jedynie w renomowanych punktach sprzedaży. Z kolei producenci większości światowych marek, używają w swoich produktach szwajcarskich mechanizmów. Z tego powodu mają prawo umieszczać na nich napis „Swiss movement”.

Z kolei każdy, kto poszukuje zegarka posiadającego trzy cechy – niebanalny wygląda, niezawodnie działający mechanizm oraz przystępną cenę, powinien zwrócić uwagę na modele, które są produkowane przez firmy pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Japońskie zegarki wiążą się z pochodzącą z XIX wieku tradycją zegarmistrzowską i w niektórych przypadkach mogą śmiało konkurować jakością i precyzją z zegarkami pochodzącymi ze Szwajcarii.

Większość japońskich producentów, oferuje klientom naprawdę szeroki wachlarz produktów, które są skierowane do różnych grup odbiorców. Można wśród nich odnaleźć zegarki zarówno damskie jak i męskie, modele przeznaczone dla sportowców i biznesmenów. Cechą charakterystyczną wielu modeli pozostaje natomiast zastosowanie nowoczesnych technologii w połączeniu z bardzo zaawansowanymi funkcjami elektronicznymi.