W jaki sposób konserwować zegarek?

Każdy, kto inwestuje w dobrej jakości zegarek z pewnością chce, aby w doskonałym stanie służył on jak najdłużej. Aby tak się stało, o swój czasomierz należy odpowiednio dbać. Nie wszystkie zabiegi jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, ale część z nich znajduje się w zasięgu naszych możliwości.

Każdy zegarek to przede wszystkim misterna konstrukcja składająca się z szeregu elementów, z których każdy musi być idealnie sprawny. Precyzyjny mechanizm sprawia, że wskazówki zegarka zostają wprawione w ruch i potrafią wskazywać dokładną godzinę. Właściwe obchodzenie się z czasomierzem sprawi, że będzie on w doskonałej kondycji naprawdę długo.

Ekstremalne warunki

Aby zegarek w doskonałym stanie służył przez lata, pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby stosować się do zaleceń producenta. Te najważniejsze dotyczą przede wszystkim odporności na działanie wody. Nie wszystkie zegarki są wodoszczelne, inne znoszą działanie wody tylko do określonej głębokości. Niezależnie od tego, jak bardzo odporny na działanie wody jest czasomierz, nigdy nie wolno manipulować koronką ani znajdującymi się na zegarku przyciskami, kiedy ten znajduje się pod wodą. Zegarki nie tolerują również skrajnych temperatur. Zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury im nie służą. Wszelkie wstrząsy także są niewskazane – mogą prowadzić do uszkodzenia delikatnej struktury zegarka.

Zegarek Timex, TW5M27400, Męski, Mako DGTL
Zegarek Timex, TW5M27400, Męski, Mako DGTL

Czyszczenie

Zegarek musi być regularnie czyszczony. Samodzielnie możemy wyczyścić jedynie zewnętrzną część zegarka. Należy usuwać zabrudzenia zarówno z koperty zegarka, jak i paska bądź bransolety. Wykorzystujemy do tego delikatną, miękką i zrobioną z bawełny szmatkę. Tylko taka nie porysuje delikatnych elementów zegarka. Taką szmatką można przetrzeć także szkiełko, które jest najbardziej wrażliwą częścią każdego zegarka. Jeżeli zegarek jest wodoszczelny, można wyczyścić go, używają do tego celu miękkiej szczoteczki i odrobiny wody. Trzeba jednak pamiętać, aby po każdym takim zabiegu zegarek dokładnie osuszyć. Czyszczenie wewnętrznych elementów zegarka może być przeprowadzone tylko i wyłącznie przez zegarmistrza, który dysponuje nie tylko wiedzą z tego zakresu, ale również umiejętnościami i niezbędnymi narzędziami, bez których bezpieczne otwarcie zegarka jest po prostu niemożliwe.

Przeglądy techniczne

Każde zegarek powinien raz na jakiś czas trafić na przegląd techniczny do zegarmistrza. Przyjmuje się, że zegarek mechaniczny należy oddać do specjalisty raz na około pięć lat, w przypadku zegarka kwarcowego czas ten może wynosić nawet osiem lat. Baterię w zegarku kwarcowym trzeba wymieniać co maksymalnie 2 – 3 lata. Dzięki temu możemy być pewni, że bateria nie wyleje. Zalany baterią mechanizm zegarka wymaga bowiem skomplikowanych napraw, które nie zawsze przyniosą oczekiwany efekt.

Właściwa troska o zegarek sprawi, że będzie on precyzyjnie odmierzał czas przez naprawdę długie lata. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy decydujemy się na zakup modelu z naprawdę górnej półki. Takie czasomierze to bowiem niemały wydatek.

Zegarek Certina, C032.407.11.051.10, Męski, DS ACTION POWERMATIC 80 DIVER’S WATCH SEA TURTLE CONSERVANCY SPECIAL EDITION
Zegarek Certina, C032.407.11.051.10, Męski, DS ACTION POWERMATIC 80 DIVER’S WATCH SEA TURTLE CONSERVANCY SPECIAL EDITION