Poznaj zasady noszenia męskich zegarków

Zegarek to przedmiot ułatwiający życie większości z nas. Od lat stał się także uniwersalną biżuterią, która pasuje niemal do każdej stylizacji, nadając jego właścicielowi szyku, stylu i elegancji, niezależnie czy jest nim kobieta czy mężczyzna. W przypadku tego ostatniego zegarek często jest jedynym dopuszczalnym rodzajem biżuterii, oprócz obrączki ślubnej, który nie wyda się prostacki lub tandetny. Czym więc powinien kierować się mężczyzna w doborze zegarka tak, by był nie tylko funkcjonalny, ale również elegancki?

Zegarek to dodatek ponadczasowy, który przydaje powagi oraz spełnia praktyczną funkcję w naszym życiu. Niemal od początku masowej produkcji zegarków, koncerny prześcigały się w coraz to nowych formach designu. Stąd też już od wielu dziesięcioleci zegarek otrzymał miano klasycznej biżuterii, doskonale pasującej do każdego rodzaju stylizacji: eleganckiego oraz mniej oficjalnego. Ponadto jest to właściwie jedyny rodzaj biżuterii, na który może pozwolić sobie elegancki mężczyzna. Nie ukrywajmy, łańcuch na szyi czy nawet bransoleta kojarzą nam się z tandetą i brakiem gustu. Zegarek zaś jest tego zupełnym przeciwieństwem. Być może wpływ na to ma również jego funkcjonalność i wielozadaniowość, a przecież wszyscy mężczyźni lubią gadżety.

Zasada wyboru zegarka jako elementu stylizacji jest jedna – jeśli ubieramy się elegancko, nie możemy założyć sportowego zegarka i odwrotnie. A to czy dany zegarek ma charakter formalny czy też mniej formalny widać na pierwszy rzut oka. Skórzany pasek czy bransoleta, a do tego złota lub srebrna, metalowa tarcza od razu kwalifikuje czasomierz jako elegancki, zaś silikonowy pasek, w różnych kolorach z dużą, wielofunkcyjną tarczą idealnie pasować będzie do jeansów lub dresów.

Zegarek Tissot, T013.420.44.202.00, T-TOUCH EXPERT
Zegarek Tissot, T013.420.44.202.00, T-TOUCH EXPERT

Wybór nadgarstka, na którym będziemy nosić zegarek, również ma znaczenie. Najczęściej zakładamy go na lewą rękę ze względów praktycznych, bowiem większość z nas jest praworęczna i tą ręką wykonuje większość czynności. Zegarek na prawym nadgarstku tylko by przeszkadzał. Oczywiście leworęczni z pewnością zrobią odwrotnie, ale pamiętać należy również, że koronka zegarka, czyli pokrętło mocowane jest po prawej stronie, więc wygodniej sięgać do niego właśnie tą ręką.

Dobór zegarka do stylizacji warunkuje również kolorystyka. W przypadku formalnego stroju – garnitur, marynarka, frak – zegarek powinien być stonowany. Najlepiej by kolor paska odpowiadał, butom lub paskowi w spodniach. Zegarek powinien być w tym przypadku uzupełnieniem, a nie elementem ekspozycji – nie powinien rzucać się w oczy. Kolor koperty należy zaś dobrać do koloru spinek przy koszuli. Pamiętajmy też, że w przypadku mężczyzn zdecydowanie najlepiej sprawdza się klasyczna okrągła tarcza, średniej wielkości lub duża. Małe, prostokątne lub o wymyślnych kształtach pozostawmy kobietom.

W przypadku, gdy na co dzień chodzimy w sportowym lub mniej formalnym ubiorze, wybór zegarka też będzie luźny. Oczywiście należy zachować proporcje kolorystyczne i dobrego smaku, ale możemy pozwolić sobie na więcej swobody w doborze tarczy. Sportowe zegarki również mogą być eleganckie, a do tego posiadają więcej funkcji.

Zegarek Certina, C027.417.17.057.02, DS Sport Chrono Precidrive
Zegarek Certina, C027.417.17.057.02, DS Sport Chrono Precidrive