Pierwszy zegarek na świecie!

Dzisiaj wielu z nas naprawdę trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez zegarka. Umieszczony na nadgarstku w każdej chwili może pokazać nam aktualny czas. Nieraz również datę. Nie zawsze jednak tak było. Co sprawiło, że powstał zegarek zakładany na rękę? Jaka była jego historia? Co przyczyniło się do jego powstania?

Czasy najbardziej odległe

Nie można mówić o historii zegarka na rękę, nie wspominając nic o tradycji odmierzania czasu w ogóle. Przed wiekami ludzie oznaczali czas, obserwując gwiazdy i prowadząc szereg różnorakich obliczeń. Potrafili wyznaczyć pory roku, miesiące. Chcieli jednak czas oznaczać jeszcze dokładniej. W efekcie już w starożytnym Egipcie udało się wynaleźć pierwszy zegar słoneczny. Przyjmuje się, że miało to miejsce około 3000 lat przed narodzinami Chrystusa. Nie trudno domyśleć się, że zegary te działały tylko wtedy, kiedy świeciło słońce. Po jego zachodzie ludzie nadal nie wiedzieli, jaka jest godzina. Kolejne lata przyniosły więc inne formy zegarów, które miały działać również wtedy, kiedy promienie słoneczne nie oświetlają ich tarczy. W ten sposób wynaleziono zegary ogniowe, olejowe oraz te, które do działania potrzebowały wody. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że trudno uznać je za modele precyzyjne – czas odmierzały raczej mało dokładnie.

XIII wiek to czas, kiedy udało się stworzyć pierwsze zegary o charakterze mechanicznym. Mechanizmy wykuwane z żelaza zarezerwowane były jednak głównie dla kręgów kościelnych. Osoby świeckie miały do nich bardzo ograniczony dostęp. Dość szybko jednak wynaleziono kuranty, dzięki czemu z osiągnięć techniki mogli korzystać wszyscy.

Już w XV wieku pojawił się zegarek kieszonkowy – prawdziwy hit. Jego twórcą był Peter Henlein. Niewielkie rozmiary sprawiły, że zegarek bez trudu można było mieć zawsze przy sobie. Dzisiaj uznaje się go za prekursora modeli noszonych na nadgarstku.

Początki zegarków na rękę

Opracowano je, łączące ideę bransoletek oraz zegarków. Pierwszy zegarek na rękę pojawił się dość późno, bo dopiero w 1790 roku. Za twórców tego cudu techniki uważa się zakłady zegarmistrzowskie Jaquet-Droz i Leschot. Pierwszy zegarek na rękę umieszczony był na bransolecie i zachwycał swoim bogatym wyglądem.

Zegarki na rękę produkował również Nilot, który był osobistym jubilerem Napoleona. Jego czasomierze były niezwykle oryginalne. Ich produkcja zapewniła mu prawdziwą fortunę. Warto wspomnieć, że w pierwszych zegarkach przeznaczonych do noszenia na nadgarstku nieco inaczej kształtowała się tarcza. Południe umieszczone było w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się godzina 3. W efekcie z zegarka nie korzystało się zbyt wygodnie – wiele osób miało naprawdę ogromne trudności, aby odczytać wskazania.

Lata późniejsze

W XIX wieku marynarka wojenna Niemiec zamówiła dla swoich żołnierzy zegarki na rękę. Umieszczone one były na bransoletach wykonanych z łańcuszków, co w przypadku oficerów nie było rozwiązaniem zbyt praktycznym. Wykonanie powierzono manufakturze Girard-Perregaux. Tym samym była to pierwsza seryjna produkcja zegarków, które zakładało się na nadgarstek.

W 1930 roku zegarki na rękę zaczęło produkować na masową skalę. W 1967 roku pojawił się mechanizm kwarcowy, który znacznie usprawnił działanie zegarków i sprawił, że zaczęły one wyjątkowo dokładnie odmierzać czas.

Zegarek Certina, C001.639.16.057.00, DS PODIUM BIG SIZE CHRONO GMT
Zegarek Certina, C001.639.16.057.00, DS PODIUM BIG SIZE CHRONO GMT