Na której ręce nosić zegarek?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, bo przecież rodzice od małego wpajali każdemu z nas, że zegarek nosi się na lewej ręce. Ale czy rzeczywiście jest to jedyna opcja? I czy zdajemy sobie sprawę dlaczego tak właśnie jest? Dlaczego zegarek na prawej ręce może zostać uznany za oznakę złego wychowania? Kilka prostych zasad tworzenia i noszenia zegarka pomoże nam zrozumieć, dlaczego to na której ręce go nosimy, wpływa na wygodę korzystania z tego urządzenia.

Przyczyn, dla których nosimy zegarek właśnie na lewej ręce jest kilka. Podstawowa wynika zaś z wygody, bowiem osoby praworęczne, które na co dzień piszą, malują się czy telefonują właśnie tą ręką, zegarek założą na lewą. Czasomierz nie będzie wtedy przeszkadzał w wykonywaniu podstawowych czynności, a tym samym nie narazimy go na uszkodzenia, a siebie na niewygodę np. podczas ściskania dłoni na powitanie. Poza tym o wiele łatwiej spojrzeć nam na zegarek na lewej ręce i skontrolować godzinę, kiedy prawą np. podpisujemy dokumenty, przygotowujemy obiad czy też pracujemy przy komputerze.

Z drugiej strony większość zegarków, przeznaczona jest właśnie dla osób praworęcznych. Tak się bowiem utarło w społeczeństwie, że to właśnie prawa ręka jest tą sprawniejszą i wiodącą, a mańkutów, jeszcze do niedawna uważało się za dziwolągów. Przeznaczenie zegarka na konkretną rękę wynika przede wszystkim z jego konstrukcji, bowiem główne pokrętło, służące do jego regulacji znajduje się po prawej strony tarczy, więc o wiele łatwiej sięgnąć do niej prawą ręką. Robienie tego lewą ręką, która w przypadku mańkutów jest dużo sprawniejsza, mimo wszystko jest niewygodne. Oczywiście wiodące marki zegarków projektują czasomierze przeznaczone dla leworęcznych, ale zazwyczaj są one dużo droższe i robione wyłącznie na zamówienie. Leworęczni nie mają więc łatwo.

Kolejną przyczyną skłaniającą nas do zakładania zegarka na lewą rękę może być kwestia proporcji. Dziś zegarki traktuje się jak element biżuterii. I o ile w przypadku kobiet, jest to jedna z możliwości ozdobienia nadgarstka, w przypadku mężczyzn właściwie jedyna. Tradycja nakazuje noszenie obrączki ślubnej na prawej dłoni, więc założenie zegarka na tą samą rękę zaburzy proporcje. Aby je odpowiednio wyważyć, czasomierz zakładamy więc na lewą rękę.

Również zasady savoir-vivre mówią o tym, że zegarek powinien być noszony na lewej ręce. Z jednej strony ze względów praktycznych – wygoda, a z drugiej, by nadmiernie go nie eksponować na prawej ręce, co jest nieuniknione jeśli tą ręką wykonujemy większość czynności. Możemy zostać posądzeni o przechwalanie się lub wywyższanie, bo w końcu często to, jaki zegarek nosimy wyraża nie tylko nasz charakter, ale i stan konta – mimo to nie należy się obnosić ani z jednym, ani z drugim. Podobno w takich krajach jak Rosja celowo zakłada się zegarki na prawą rękę, właśnie po to by móc się nimi chwalić.

Zegarek Tissot, T006.407.16.033.00, Męski, Le Locle Powermatic 80
Zegarek Tissot, T006.407.16.033.00, Męski, Le Locle Powermatic 80

 

Źródło: Zegarki MaxTime