Jak zbudowane są zegarki?

Zegarek w dzisiejszych czasach spełnia naprawdę wiele różnych ról. Odmierza czas, pełni rolę biżuterii, może pomóc określić osobowość właściciela oraz jego styl. Warto się zastanowić jakie są podstawowe elementy w budowie zegarków.

Cyferblat, czyli tarcza zegarka jest jednym z najważniejszych i najistotniejszych elementów zegarka, który jednocześnie stanowi element najbardziej widoczny. Na cyferblacie znajdują się oznaczenia godzin oraz minut, które nazywane są także indeksami. Warto pamiętać, że niektóre modele zegarków nie posiadają na swoim cyferblacie indeksów.

Najbardziej popularne tarcze zegarkowe to te o klasycznym wyglądzie. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, oparte są przeważnie na jednym bądź dwóch jednolitych kolorach. Najczęściej spotykane to białe, srebrne, szare, a także te w kolorze ecru. W zegarkach sportowych, casualowych, a także w modelach zaliczanych do typu aviator – tarcza zegarkowa bardzo często występuje w ciemnym kolorze.

Trzecim rodzajem cyferblatów są tarcze określane mianem skeleton. Mówiąc skeleton, mamy na myśli zegarek o tarczy częściowo lub zupełnie odkrytej. W niektórych modelach zegarków możemy spotkać się także z tarczami, które zostały całkowicie zadrukowane.

Kolejnym elementem, który możemy wyróżnić w budowie zegarka jest obudowa mechanizmu, nazywanego czasem kolibrem, czyli koperta. Stanowi ona trzon całego zegarka. Do materiałów, z których najczęściej zbudowane są koperty należą metale szlachetne, tytan, stal szlachetna, a także tworzywa sztuczne czy stopy metali lekkich. Wśród kształtów możemy spotkać się z najpopularniejszymi kopertami okrągłymi, a także kwadratowymi, beczkowatymi czy bagietowymi.

Trzeci charakterystyczny element budowy zegarków, to korona potocznie nazywane pokrętełkiem. Jego zadaniem jest nakręcanie zegarków posiadających mechanizm klasyczny. Korona służy również do manewrowania ustawieniem wskazówek, czyli po prostu umożliwia ustawienie zarówno godziny jak i daty na tarczy naszego zegarka. W praktycznie każdym modelu zegarka, korona jest umiejscowiona z prawej strony cyferblatu tuż za godziną trzecią.

Następnym charakterystycznym elementem w budowie zegarka jest szkło. Początkowo bardzo powszechnie do wytwarzania szkiełka używano szkła akrylowego. Materiał ten charakteryzuje się z jednej strony niepożądaną przez użytkowników wysoką podatnością na różnego rodzaju zarysowania i zadrapania, a z drugiej strony można go bardzo łatwo wypolerować. Obecnie jednak odchodzi się od szkieł wykonanych z tego materiału i zastępuje się go szkiełkami mineralnymi. Szkło mineralne zostało opracowane przez inżynierów NASA i w porównaniu do szkła akrylowego jest ponad sześciokrotnie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najtrwalszym zaś materiałem wykorzystywanym jako szkiełko zegarkowe jest szkło szafirowe. Jest ono około dziewięciokrotnie bardziej odporne niż szkło akrylowe. Szkło tego typu spotyka się przede wszystkim w zegarkach z wyższej półki cenowej. Z kolei w tańszych modelach oprócz szkła akrylowego i mineralnego, można spotkać szkła zegarkowe wykonane z innych materiałów, jak plastik czy pleksi. Ich zastosowanie łączyć się niestety ze stosunkowo niską jakością.

Zegarek Certina, C034.453.16.057.00, Męski, DS Podium Chronograph Lap Timer COSC Chronometer
Zegarek Certina, C034.453.16.057.00, Męski, DS Podium Chronograph Lap Timer COSC Chronometer