Jak prawidłowo dbać o zegarek

Zegarki to skomplikowane i delikatne maszyny, które tak jak każde urządzenie po pewnym czasie będą wymagały dokonania przeglądu w celu wykrycia drobnych zmian jakie mogły powstać w czasie ich eksploatacji. Każdy użytkownik powinien pamiętać, że zegarek stanowi wykonany z dużą starannością i precyzją miniaturowy silnik, którego zadaniem jest wprawianie w ruch wskazówek.

Aby mechanizm naszego zegarka działał dokładnie i bez zarzutu, powinniśmy o niego odpowiednio dbać, czyli regularnie dokonywać przeglądu. Ważną sprawą jest, abyśmy tego typu zadanie powierzali fachowcom, a nie pierwszym z brzegu zegarmistrzom. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli serwis naszego czasomierza powierzymy autoryzowanym punktom zegarmistrzowskim. Każdy dobry zegarmistrz udziela swoim klientom gwarancji, która daje pewność, że wykonane przez niego usługi stoją na naprawdę wysokim poziomie.

Drugą ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy aby nasz zegarem służył nam przez długie lata, jest utrzymanie go w czystości i przestrzeganie zaleceń zawartych w karcie gwarancyjnej. Każdy użytkownik powinien bezwzględnie przestrzegać przede wszystkim zaleceń dotyczących wodoszczelności zegarka. Jeśli nasz czasomierz jest wilgotny lub znajduje się bezpośrednio pod wodą nigdy nie można manipulować ani jego koroną ani przyciskami funkcyjnymi.

Dodatkowo, jeżeli zależny nam, aby długo cieszyć się sprawnie działającym czasomierzem, powinniśmy unikać bezpośredniego narażania go na czynniki takie jak ekstremalne temperatury, wstrząsy czy inne sytuacje. To samo dotyczy działania pola magnetycznego, które może być wytwarzane np. przez głośniki, lodówki, odkurzacze, a także inne urządzenia elektryczne. W przypadku kontaktu naszego czasomierza z ładunkiem statycznym, jego mechanizm może zostać uszkodzony. W takiej sytuacji nie powinniśmy go otwierać na własną rękę. Aby mechanizm nie został uszkodzony, zegarek powinien być otwierany wyłącznie przez specjalistę. Ponad to należy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, kosmetykami, które mogą spowodować uszkodzenie paska, koperty, bransoletki lub uszczelki zegarka.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest regularne czyszczenie koperty oraz bransoletki. Do tego celu należy używać miękkiej szmatki. Taka pielęgnacja pozwoli uniknąć korozji, która może być wywołana przez pocenie się ręki. Z kolei w przypadku zamoczenia naszego czasomierza w morzu, powinniśmy go przepłukać wodą niezasoloną, a następnie bardzo starannie osuszyć.

Jak często powinniśmy dokonywać przeglądów? Czas, po jakim powinniśmy oddać nasz czasomierz do profesjonalnego przeglądu, w dużej mierze zależy od jego mechanizmu. Zegarki mechaniczne, czyli te, które wymagają codziennego nakręcania lub posiadają naciąg automatyczny, są bardziej delikatne, a także składają się z bardziej precyzyjnych części w porównaniu do zegarków kwarcowych (na baterię). Z tego powodu czas pomiędzy kolejnym serwisowaniem w przypadku czasomierzy mechanicznych nie powinien być dłuższy niż 3-5 lat. Z kolei zegarki kwarcowe (na baterię) możemy serwisować dużo rzadziej. Wystarczy, że oddamy je do zegarmistrza raz na 5 do 8 lat. Należy tylko zwrócić uwagę, by nie dopuścić do wylania się baterii, co może spowodować duże uszkodzenia mechanizmu. Aby tak się nie stało, bateria powinna być wymieniana co 2 – 3 lata.

Zegarek Tissot, T063.610.16.038.00, TRADITION
Zegarek Tissot, T063.610.16.038.00, TRADITION