Historia marki Festina

Zegarki Festina od lat cieszą się uznaniem na całym świecie. Ta szwajcarska marka powstała już w XIX wieku. Obecnie ma przedstawicielstwa w ponad pięćdziesięciu krajach świata, a sławę zawdzięcza nie tylko produkowanym przez siebie wyrobom, ale i sponsorowaniu jednej z najbardziej znanych grup kolarskich na świecie. Co złożyło się na ten sukces?

Festina – historia marki

Manufakturę, produkującą zegarki Festina, założono w 1902 roku w La Chaux-de-Fonds. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Szwajcarii, tuż przy granicy z Francją. Nazwa Festina nawiązywała do łacińskiej maksymy, którą przetłumaczyć można na polski jako „spiesz się powoli”.

Historia firmy nabrała przyspieszenia po roku 1984, kiedy to firmę przejął Miguel Rodriguez, tworząc tym samym Festina Lotus Group. W 1988 dołączyła do niej marka Jaguar. W jej skład wchodzi także Perelet – jedna z najstarszych szwajcarskich manufaktur, której założenie datuje się na rok 1777. W 1996 roku zegarki Festina można było już kupić nie tylko w Szwajcarii ale i Ameryce Północnej. Data ta jest przełomowa również z innego powodu – wówczas produkować zaczęto stosować system Mecaquartz, łączący tradycyjny i kwarcowy mechanizm.

Festina znana jest także ze wspierania sportu. W 1989 roku powstała grupa kolarska pod tą samą nazwą, a od 1997 roku marka odpowiada za pomiary czasu podczas prestiżowego Tour de France. Zegarki Festina są obecne podczas wielu imprez sportowych, firma wspiera również grupę czeską hokejową HC Pardubice.

Zegarek Festina, F20358/2, Męski, Classic Day Date
Zegarek Festina, F20358/2, Męski, Classic Day Date

Festina – modele zegarków

Do najbardziej znanych i prestiżowych linii produktów oferowanych przez tę szwajcarską markę należy FESTINA GOLD. Do stworzenia zegarków wykorzystano 18-karatowe złoto. Kolekcja ta powstała w 1999 roku. Do tej pory w katalogach ważne miejsce zajmują pozłacane zegarki. Festina odważnie eksperymentuje również z innymi materiałami wykorzystywanymi w produkcji. Przykładem może być powstała w 2009 roku linia CERAMIC COLLECTION,w której łączone są ze sobą stal, kauczuk i elementy ceramiczne.

Festina ma w swojej ofercie zarówno szeroką gamę klasycznych, męskich i damskich zegarków, jak i projekty bardzo nowoczesne. Do takich zaliczać się może popularna na całym świecie seria  COLLECTION no9 czy FESTINA MILANO. Warto zwrócić uwagę również na bardzo popularną linię COLOURS COLLECTION, której cechą charakterystyczną są barwne akcenty, a także młodszą o rok, stworzoną w 2011 roku, serię DREAM COLECTION.

Zegarek Festina, F16488/5, Chrono Sport
Zegarek Festina, F16488/5, Chrono Sport

Festina – zegarki sportowe

Kolarskie tradycje Festiny przekładają się również na ofertę firmy. Można w niej znaleźć ogromny wybór produktów dedykowanych sportowcom, a szczególnie kolarzom. W 2012 roku, z okazji 15-lecia współpracy z Tour de France, stworzono specjalny model, który nawiązywać ma do tego prestiżowego wyścigu. Za polski akcent należałoby uznać wyprodukowanie okolicznościowego zegarka Festina Tour de Pologne Chrono Bike. W ofercie firmy znajdują się również modele inspirowane tańcem – należy ich szukać w linii FESTINA MAMBO.

Zegarek Festina, F6841/1, Chrono Sport
Zegarek Festina, F6841/1, Chrono Sport

 

Bez tytułu