Co oznacza wodoszczelność zegarka

Niektóre zegarki przystosowane są do szczególnych i ekstremalnych warunków, do takich zaliczają się z całą pewnością miejsca o dużej wilgotności.

Używanie zegarka w warunkach wysokiej wilgotności wymaga, aby jego użytkownik dokładnie zapoznał się, a także przestrzegał, kilku istotnych zasad. Dzięki temu uniknie uszkodzenia swojego czasomierza.

O tym, jakiej klasy wodoszczelności jest model naszego zegarka będzie decydowało stopniowanie umieszczone w postaci specjalnego oznaczenia umieszczonego na deklu bądź też na tarczy zegarka. Klasa wodoszczelności decyduje przede wszystkim o tym, czy nosząc czasomierz możemy swobodnie umyć w nim ręce lub też brać kąpiel czy pływać w basenie. Producenci oznaczają klasy wodoszczelności poszczególnych modeli w zależności od firmy w trzech jednostkach: atmosferach, barach lub metrach.

Jakie klasy wodoszczelności możemy wyróżnić?

1. Waterresistant lub brak oznaczenia – zegarki z takimi oznaczeniami nie są wodoszczelne. Oznacza to, że mogą ulec zalaniu i zniszczeniu nawet w czasie zwykłego mycia rąk.

2. 30 m / WR30/5 ATM/ 5 Bar – zegarki, które nie są wrażliwe na przypadkowy kontakt z wodą. Mając taki zegarek możemy być pewni, że nic mu się nie stanie, gdy zostanie zachlapany podczas mycia rąk, np.:

Zegarek Tissot, T006.407.11.033.00, Męski, Le Locle Powermatic 80
Zegarek Tissot, T006.407.11.033.00, Męski, Le Locle Powermatic 80

100 m /WR100 / 10 ATM / 10 Bar – w zegarku tej klasy możemy już swobodnie pływać, a także nurkować bez butli z tlenem i akwalungu, np.:

Zegarek Certina, C030.217.17.057.00, DS First Lady Ceramic Chrono Precidrive
Zegarek Certina, C030.217.17.057.00, DS First Lady Ceramic Chrono Precidrive

Istnieją także zegarki, które posiadają klasę wodoszczelności powyżej 300 m. Są to specjalistyczne urządzenia, stworzone z myślą o profesjonalnym nurkowaniu.

Duża ilość użytkowników zegarków myli klasę wodoszczelności z ilością metrów, do których można zejść pod wodę. Jeżeli na naszym czasomierzu istnieje oznaczenie 30m, nie oznacza ono, że możemy z nim nurkować 30 metrów pod powierzchnię wody. Oznaczenie 30m dotyczy określenia popartego badaniami w warunkach laboratoryjnych, w których działa ciśnienie statyczne, czyli zegarek znajduje się w całkowitym bezruchu.

Czego nie można robić z zegarkiem pod wodą?

Jeżeli znajdujemy się pod wodą, a nawet gdy korzystamy z hydromasażu czy po prostu jesteśmy w wannie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać przycisków ani manipulować koroną zegarka. Te modele, które posiadają zakręcaną koronę powinny mieć ją dokładnie zakręconą.

Zegarek Tissot, T019.430.16.051.01, HERITAGE VISODATE AUTOMATIC
Zegarek Tissot, T019.430.16.051.01, HERITAGE VISODATE AUTOMATIC

Musimy także upewnić się, czy szkło zegarka nie jest pęknięte lub uszkodzone w jakiś inny sposób. Trzymając zegarek pod wodą nie wolno także używać stopera czy ustawiać godziny.

Na co zwracać uwagę, aby zabezpieczyć zegarek przed zalaniem?

Przede wszystkim powinniśmy unikać gwałtownej zmiany temperatury działającej na uszczelki zegarka. Nie wolno zanurzać zegarka w zimnej wodzie, jeśli wcześniej został nagrzany np. podczas opalania się na słońcu. W skutek szoku termicznego, może okazać się, że zegarek chwilowo utraci wodoszczelność. W takiej sytuacji woda przeniknie do jego wnętrza, pod szkiełkiem zegarka może zgromadzić się jej niewielka ilość, którą można określić jako zaparowanie zegarka. Taki czasomierz należy szybko oddać do serwisu.