Najdroższe zegarki świata

Opublikowano przez Marcin Rusinek

Kupując dobry czasomierz trzeba liczyć się poważnymi sumami. Precyzyjny i wytrzymały mechanizm zegarka to nie byle co. Odporny na uszkodzenia, punktualny i nierzadko wykonany z cennych materiałów zegarek może kosztować zawrotne sumy i jego zakup musi być dobrze przemyślany – często na równi z kupnem nowego telewizora czy mebli. Można też zostać posiadaczem zegarka ze szlachetnych metali – wtedy już sama wartość koperty sprawia, że zegarek taki może osiągać zawrotne ceny. Można się o tym przekonać wchodząc do dowolnego salony z bardziej ekskluzywnymi czasomierzami. Niejeden z nas nie jest w stanie pozwolić sobie na te cudeńka, bo ich ceny potrafią przewyższać średnie zarobki statystycznego obywatela tego kraju.

Jednak nawet te luksusowe cudeńka w markowych salonów nie mogą równać się z egzemplarzami wykonywanymi jedynie w kilku sztukach lub z zegarkami historycznymi. Z ciekawości przyjrzyjmy się więc najdroższym zegarkom świata.

Chronometr nr ref. 2458

W roku 2012 Dom Aukcyjny Christie’s wystawił na aukcję unikatowy czasomierz określany jako Chronometr nr ref. 2458. To egzemplarz pochodzący z roku 1952 roku. Nie można więc powiedzieć, żeby był to szczególnie wiekowy obiekt. Niemniej jednak jego walorami było wykonanie i wykończenie w najwyższym standardzie i podwójna Pieczęć Genewska. A to już oznaczało, że ten wyjątkowy zegarek został w całości wykonany w słynnej ze swych zegarmistrzowskich tradycji Szwajcarii. Prowadzący aukcję ostatni raz uderzył młotkiem i oznajmił: „sprzedane!”, gdy cena sięgnęła niemal czterech milionów dolarów.

Platinum World Time 1415HU

Niewiele więcej musiał zapłacić nabywca tego unikatu. Tarcza zegarka została ozdobiona nazwami ponad czterdziestu miast i krajów. Cena ostateczna przekroczyła nieco ponad cztery miliony dolarów.

Calibre89

Oszałamiające pięć milionów dolarów. Tyle wyłożyć musiał nabywca, który stał się dumnym posiadaczem tego cudu techniki. Calibre89 składa się z ponad tysiąca siedmiuset elementów i jednocześnie pracuje w nim ponad trzydzieści różnych mechanizmów. Trudno więc dziwić się astronomicznej sumie zakupu.

Chronometr nr ref 1527

Bliski kuzyn zegarka wymienionego powyżej jest nieco starszy. Jego produkcja zakończyła się jeszcze w czasie trwania II Wojny Światowej w Szwajcarii. Na aukcję został wystawiony w roku 2010 i osiągnął na niej cenę pięciu milionów siedmiuset tysięcy dolarów.

Patek Philippe Supercomplication

Absolutnym rekordzistą świata w kwestii ceny jest jednak ten unikat. Wykonany został na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku na zamówienie nowojorskiego bankiera. Ponoć zamówienie to było specjalne, bo szanowny inwestor zapragnął stać się posiadaczem najbardziej skomplikowanego zegarka kieszonkowego na świecie. I faktycznie – w roku 1933 Patek Philippe Supercomplication sprostał temu zadaniu. Ta historia sprawiła, ze w roku 2014 słynny dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał niniejszy czasomierz za sumę dwudziestu czterech milionów dolarów.

Dlatego też oglądając wystawy zegarmistrzów warto przypomnieć sobie o tych zegarkach i nieco zweryfikować swoje pojmowanie słowa „drogi”.