Gadżet Bonda, czyli co wiemy o Omedze?

Opublikowano przez Marcin Rusinek

Omega to litera, która zamyka grecki alfabet. Bardzo często postrzegana jest jako synonim doskonałości i perfekcji. To również nazwa jednej z bardziej znanych firm w dziedzinie zegarmistrzostwa. Produkowane przez nią zegarki znane i cenione są na całym świecie. Chętnie sięgają po nie ci, dla których jakość ma największe znaczenie.

Jak powstała firma?

Omega została założona w roku 1848 przez dwudziestotrzyletniego wówczas Louisa Brandta w Szwajcarii. Okres zimowy poświęcał na składanie zegarków. Wykorzystywał do tego części, które dostarczali mu lokalni rzemieślnicy. Latem podróżował po Europie, sprzedając swoje dzieła. Swój malutki zakład przekazał synom: Louis – Paul oraz Cesar niekoniecznie jednak chcieli kontynuować dzieło ojca w takiej formie. Zamiast więc stawiać dalej na system manufakturowy, postanowili założyć zakład, w którym produkcja miała już charakter jak najbardziej zorganizowany.

Już w 1880 roku firma zmieniła swoją siedzibę. Bracia postawili na miasteczko Bienne, w którym mieli do dyspozycji doskonałe zaplecze robotnicze. Mogli tu liczyć również na regularne dostawy energii, co było niezbędne, aby produkcja miała charakter ciągły. Dwa lata później kolejny raz zmieniono miejsce działania. Tym razem postawiono na Gurzelen. I tak zostało aż do dnia dzisiejszego.

Sukces marketingowy Omega zawdzięcza słynnemu kalibrowi 1894 oraz dwóch modelom, które jako pierwsze produkowane były na większą skalę. Były to Labrador oraz Gurzelen.

Kiedy potomkowie Brandta zmarli, dzieło dziadka przejęło dwóch jego wnuków. Firma zatrudniała wówczas blisko tysiąc osób i w ciągu roku produkowała naprawdę ogromną ilość zegarków. Potomkowie zadbali o rozwój przedsiębiorstwa, wypuszczając na rynek coraz to bardziej cenione i osiągające wyższe ceny modele.

Filmy z Jamesem Bondem

Dzisiaj zegarki Omega kojarzą się – przynajmniej miłośnikom filmów – z postacią Jamesa Bonda. W 1995 roku Omega Seamaster zastąpiła na nadgarstku najsłynniejszego agenta na świecie zegarek marki Rolex. W jednym z lepszym filmów z serii – Golden Eye – Pierce Brosman zakładał na rękę Seamaster Quartz Professional. Wiele osób zapyta, dlaczego twórcy zdecydowali się na zmianę modelu zegarka. Celem była zmiana wizerunku agenta – chciano stworzyć postać europejską o dużo bardziej wyrafinowanym guście.

Misje kosmiczne

Omega to nie tylko zegarek Jamesa Bonda. To również produkt, który kojarzy się z misjami kosmicznymi. W 1965 roku zegarki tej doskonałej firmy przeszły pozytywnie wszystkie testy, które sprawdzały między innymi ich odporność na działanie wysokiej temperatury, wilgoć oraz ciśnienie. Wykazały one, że Omega, mimo tak trudnych warunków, nadal działa naprawdę dokładnie. W efekcie Omega Speedmaster stał się oficjalnym zegarkiem misji kosmicznych. NASA wybrała to, co najlepsze.

Omega dzisiaj

Zegarki marki Omega to produkty luksusowe, które cenione są przez osoby stawiające na doskonałą jakość i idealny wygląd. Są trwałe, wykonane z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły, po prostu idealne. Do tego perfekcyjnie odmierzają czas i działają przez długie lata. Czego chcieć więcej?